دوره شیش

پاتوق مجازی بر و بچ دوره 6 حلی 3

دوره شیش
آخرین نظرات
متولدین هفته
پیوندها

رای اعتماد

۰۷ ارديبهشت

پس از تشریفات تحلیف و همچنین ایراد (یعنی بیان کردن) نطق های پیش از دستور، قرار است مراسم رای اعتماد به وزرای پیشنهادی انجام گردد.

اول ببینیم رای اعتماد چیه؟ وزرا باید قبل از آغاز کار از مجلس تایید بگیرند، به این تایید رای اعتماد می‌گویند یعنی مجلس به این وزیر اعتماد کرده است. مجلس می تواند بعداً رای اعتماد خود را پس بگیرد که به این می‌گویند استیضاح.

دوم جلسه رای اعتماد چجوری برگزار میشه؟ ابتدا یک نماینده موافق با کلیات کابینه و یک نماینده مخالف با کلیات کابینه سخنرانی می‌کنند و به دفاع از نظرات خود می‌پردازند. سپس برای تک تک وزرا ابتدا یک نماینده موافق و یک نماینده مخالف با کلیات کابینه سخنرانی می‌کنند و سپس خود وزیر به دفاع از خود می‌پردازد. در انتها نیز رییس جمهوری یک بار به دفاع از کابینه‌ی پیشنهادی‌اش می‌پردازد. (توجه کنید چیزی که الآن گفته شد، برنامه جلسه رای اعتماد در شبیه سازی است، در واقعیت تفاوت هایی دارد)

سوم چجوری این نماینده‌ها تعیین می‌شن؟ نمایندگان ابتدا باید برای نطق به عنوان موافق یا مخالف با مراجعه به رییس (آرشام بدیع‌زادگان یا کیان طاهرخانی) یا نایب رییس (عرفان عزیزی یا کسری فاضلی) ثبت نام کنند. سپس با قرعه کشی نماینده نهایی معلوم می شود.

چهارم میشه وقت رو داد به یکی دیگه؟ بله، هر کسی که صحبت می‌کند اعم از رییس جمهور، وزیر پیشنهادی یا نمایندگان می‌توانند وقت خود را به یکی از نمایندگان بدهند. یعنی یک نماینده نمی‌تواند وقتش را به رییس جمهور بدهد.

پنچم کمیسیون‌ها چی اونوقت؟ کمیسیون‌ها صرفاً باید نظرات خود را اعلام کنند. نمایندگانی که صحبت می‌کنند می‌توانند در هر کمیسیونی باشند (یعنی یکی از کمیسیون فرهنگی - اجتماعی می تونه راجع به وزیر اقتصاد صحبت بکنه)


* برای ثبت نام، فردا به آرشام بدیع‌زادگان یا کسری فاضلی و کیان طاهرخانی یا عرفان عزیزی مراجعه کنید. (مختص نمایندگان مجلس). قرعه کشی صبح چهارشنبه انجام می‌شود.

۹۴/۰۲/۰۷
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

کد آهنگ